Salus Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Bizimle İletişime Geç

0 (506) 586 87 10

Yenişehir Mah. Ravza Caddesi 56.Sokak No:2E

İletişim Adresimiz

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri

26.04.2023 07:34

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri

NEDİR

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri, psikolojik testler arasında en sık kullanılan ve yaygın olarak bilinen bir kişilik değerlendirme aracıdır. Test, bir dizi soru ve ifadeyi içeren çoktan seçmeli bir anket formatındadır. Bu sorular, kişinin kişilik özellikleri, davranışları, duyguları ve düşünceleri hakkında bilgi toplamak için tasarlanmıştır.

ÖLÇTÜĞÜ NİTELİK

MMPI, kişinin genel psikolojik durumunu ölçmek için kullanılan bir dizi alt ölçek içerir. Bu ölçekler arasında depresyon, obsesif-kompulsif davranışlar, şizofreni, paranoya, psikopatoloji, suç eğilimleri, cinsel kimlik ve sapma, sosyal uyum ve benlik saygısı yer alır.

KİMLERE UYGULANIR

Testi alacak kişinin en az 16 yaşında olması, IQ skorunun en az 80 olması ve testi alacak kişinin ilkokul mezunu olması gerekir. Uygulama sırasında kişinin yorgun veya uykusuz olmaması gerekir. Kişinin depresyon, mani, demans gibi bozukluklara ait tanı almamış olması gerekir. Bu test, bazen de işe alım süreçlerinde ve adli amaçlarla kullanılır. Ancak, bu durumlarda testin doğru ve etik bir şekilde uygulanması ve sonuçlarının doğru bir şekilde yorumlanması önemlidir.