Salus Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Bizimle İletişime Geç

0 (506) 586 87 10

Yenişehir Mah. Ravza Caddesi 56.Sokak No:2E

İletişim Adresimiz

Oyun Terapisi

Oyun Terapisi

Çocuk danışmanlığının ve çocuk psikoloğu desteğinin bireyin erken gelişimi bakımından kritik önemi olduğunu söyleyebiliriz.

Çocuk psikoloğu, yaşam boyu süren gelişimin temellerini oluşturan çocukluk döneminde çocuklara psikolojik destek sağlayan ve onların gelişimsel basamakları doğru tırmanmasına yardımcı olan uzmandır.

Her çocuğun ihtiyaçları, kişiliğine ve yaşına göre değişim gösterir. Bunun için alanlarında uzman psikologlar, çocukların bu bireysel ihtiyaçlarına uygun bir terapi süreci yürütürler.

Çocuk Psikoloğu Kimdir ve Nasıl Olunur?

Bir çocuk psikologu, lisans eğitimlerinin ardından çocuk psikolojisi üzerinde uzmanlaşır.

Çocukların fizyolojik ve gelişimsel basamakları konusunda yetkinleşen çocuk psikologları, farklı yaklaşım yöntemleriyle terapi yapabilir. Danışan çocukların ihtiyacına uygun süreç, uzman tarafından belirlenerek uygulanır. Süreç boyunca terapi, konuşmayla ilerletildiği gibi oyun üzerinden de yönetilebilir.

Farklı oyuncaklar ve materyallerin kullanımıyla çocuğa uygun bir iletişim dili kullanılır. Zaman zaman öykü anlatımı da terapiye dahil edilebilir.

Terapi sürecinin uzunluğu, çocuğun ihtiyacına uygun olarak belirlenmektedir. Gereken durumlarda aileyle görüşme de sağlanabilmekle birlikte, terapi sürecinde etik ilkeler sebebiyle mahremiyet korunmaktadır. (bkz. çocuklarda mahremiyet eğitimi)

Terapide çocuğun duygu durumlarında, düşüncelerinde, davranışlarında ve iletişim becerilerinde olumlu gelişme sağlanması hedeflenir. Çocukta herhangi bir belirti gözleniyorsa, bu belirtilerin azaltılması ve üstesinden gelinmesi de amaçlar arasındadır.

Gelişim yaşam boyu süren bir süreç olsa da, gelişimin en hızlı olduğu dönem şüphesiz çocukluk dönemidir. Doğumundan itibaren çocuk bilişsel, duygusal, fiziksel, davranışsal ve sosyal değişim süreçleri içine girer. Bu süreçlerde ortaya çıkabilecek olası sorunların farkına varabilmek ve sorunun çözümüne yönelik adımlar atabilmek için psikolojik destek almak gerekebilir.

Çocuklarla yapılan psikoterapi, duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunlar yaşayan çocukların duygu, düşünce ve davranışlarında değişim yaratmayı hedefleyen bir süreçtir.

Çocukluk Dönemi ve Gelişim

Gelişim yaşam boyu süren bir süreç olsa da, gelişimin en hızlı olduğu dönem şüphesiz çocukluk dönemidir.

Doğumundan itibaren çocuk bilişsel, duygusal, fiziksel, davranışsal ve sosyal değişim süreçleri içine girer. Bu süreçlerde ortaya çıkabilecek olası sorunların farkına varabilmek ve sorunun çözümüne yönelik adımlar atabilmek için psikolojik destek almak gerekebilir.

Çocuklarla yapılan psikoterapi, duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunlar yaşayan çocukların duygu, düşünce ve davranışlarında değişim yaratmayı hedefleyen bir süreçtir. Amacı çocuğun yaşadığı belirtileri azaltmak ve yaşanan belirtilerin ortaya çıkmasına yol açan faktörleri tespit edip onlarla baş edebilmektir. Bu sayede çocuğun kaliteli bir yaşam sürmesine katkıda bulunur.

Sorunlar ortaya çıktıktan sonra destek alınacağı gibi, sorunlar oluşmadan önce de önlem almak ve bu sayede yaşam kalitesini sürdürebilmek için de destek almak gerekir.

Çocuk Psikoloğu Hizmeti

Çocuk psikoloğunun ve çocuk danışmanlığının amacı çocuğun yaşadığı belirtileri azaltmak ve yaşanan belirtilerin ortaya çıkmasına yol açan faktörleri tespit edip onlarla baş edebilmektir. Bu sayede çocuğun kaliteli bir yaşam sürmesine katkıda bulunur. Sorunlar ortaya çıktıktan sonra destek alınacağı gibi, sorunlar oluşmadan önce de önlem almak ve bu sayede yaşam kalitesini sürdürebilmek için de destek almak mümkündür.

Çocuklar psikoloğu hizmetleri kapsamında 2-12 yaş aralığındaki çocukların ruh sağlığını korumaları, yaşadıkları duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların üstesinden gelmeleri, yaşamda gerekli olan becerileri kazanmaları ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için profesyonel destek sağlanmaktadır.

Bu bağlamda, çocukların yaşamında en önemli destek kaynağı olan ailelerle de çalışarak onları da sürece dahil etmektedir.

Amaç, ebeveynlerin tek başlarına mücadele etmekte zorlandığı problemlerin üstesinden gelmeleri için onlara destek olmaktır.

Tecrübeli, donanımlı, samimi ve ilgili bir uzman desteğiyle ailelerin ve çocukların keyifli bir yaşam sürmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflenmektedir.

Çocuk Psikoloğu Danışmanlığı Alınabilecek Durumlar

Çocukluk çağı, bilişsel ve fizyolojik büyümenin oldukça yoğun olduğu bir dönem olduğundan dolayı bu süreçlerin sorunsuz ilerlediğine ve çocuğun gerekli psikolojik desteği aldığına emin olmak için çocuk psikologlarından destek alınabilir. Kısacası çocuklarla psikolojik destek almak için çocuğun herhangi bir davranış bozukluğu veya psikolojik/sosyal zorluklar yaşamasına gerek yoktur. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde yaşanan sosyal problemler, aile içinde doğum, ölüm, boşanma gibi sebeplerden oluşan değişim durumları, duygu durum bozuklukları ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi durumlarda çocuk psikoloğu hizmetine başvurulmaktadır. Ayrıca çocuklarda alt ıslatma davranışı, dikkat eksikliği, iletişim sorunları, fobiler, tırnak yeme problemi, uyku ve yeme bozuklukları, çalma davranışı, travma, okul problemleri gibi durumlar gözlemlendiğinde de çocuk psikologlarına danışılabilir.

Salus Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde verilen psikolojik desteklerden biri de çocuk psikolog desteğidir. Psikolojik sağlamlığın korunması ve gerekli desteğin verilmesi konusunda ebeveynlere ışık tutan uzman kadromuzla 2-12 yaş aralığındaki çocuklara merkezimizde terapi veriyoruz. Ücretsiz 15 dakikalık ön görüşmeyle çocuğunuzun temel terapi ihtiyaçları belirlenerek yol haritası çizilir. Pendik ve Kadıköy’de bulunan ofislerimizde gelişimsel sorunlardan dikkat ve davranış sorunlarına kadar birçok alanda çocuk psikoloğu danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Merkezimizde destek alabileceğiniz konulardan bazıları alt ıslatma ve dışkı kaçırma, gelişim geriliği, dürtüsellik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, öfke ve saldırganlık, yalan söyleme, travma, çocukluk depresyonu, mutsuzluk, çalma davranışı, kardeş kıskançlığı, ölüm ve yas süreci, ailede boşanma ve ayrılık, iletişim problemleri, özgüven eksikliği, içe kapanıklık, fobiler, tırnak yeme ve parmak emme, yeme ve uyku bozuklukları şeklinde sıralanabilir.

Başlıca kategoriler ve sorunlar:

Bebeklik

Alt Islatma (Enuresis)
Dışkı Kaçırma (Enkopresis)
Çocuklarda Gelişim Geriliği

Karakter Oluşumu ve Sorunlar

Çocuklarda Dürtüsellik
Çocuklarda Dikkat Eksikliği
Çocuklarda Hiperaktivite
Çocuklarda İnatçılık
Çocuklarda Öfke ve Saldırganlık
Çocuklarda Davranış Bozuklukları
Çocuklarda Yalan Söyleme
Çocuklarda Çalma
Mutsuzluk
Çocukluk Depresyonu
Travma yaşantıları
Çocuk İstismarı

Aile

Aile ilişkilerinde problemler
Kardeşe hazırlık
Kardeş Kıskançlığı
Kardeşle ilişkiler
Anne bağımlılığı
Anne baba ayrılığı
Ailede ölüm ve yas süreci

İletişim ve Yaşam

İletişim sorunları
Kendini ifade etmekte zorluk
Özgüven eksikliği
Çocuklarda içe kapanıklık
Sosyalleşme sorunları
Arkadaş ilişkileri
Çekingenlik ve utangaçlık
Çocuklarda İçe Kapanıklık
Fobiler, Korkular, Kaygılar
Tırnak Yeme ve Parmak Emme
Çocuklarda Tikler
Çocuklarda Uyku Bozuklukları
Çocuklarda Yeme Bozuklukları