Salus Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Bizimle İletişime Geç

0 (506) 586 87 10

Yenişehir Mah. Ravza Caddesi 56.Sokak No:2E

İletişim Adresimiz

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU

30.03.2023 08:06

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU

Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), sürekli ve aşırı endişe duyma ve kaygı yaşama durumu olarak tanımlanır. Bu kaygı ve endişeler genellikle birçok farklı konu veya etkinlikle ilgili olabilir ve günlük yaşamın birçok alanında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, YAB genellikle kişinin iş, okul, sosyal aktiviteler ve ilişkileri gibi alanlarda olumsuz bir etki yaratabilir.


Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle birden fazla faktörün etkileşimine bağlıdır. YAB risk faktörleri arasında şunlar bulunur:

  1. Genetik faktörler: Aile geçmişinde anksiyete bozukluğu olan kişilerde YAB riski daha yüksek olabilir.

  2. Beyin kimyası: Beyindeki kimyasal dengesizlikler, özellikle serotonin ve norepinefrin gibi sinir iletimi için önemli olan nörotransmitterlerin düzeyindeki değişiklikler, YAB semptomlarına neden olabilir.

  3. Kişilik özellikleri: Mükemmeliyetçilik, düşük özgüven, sosyal fobi gibi kişilik özellikleri, YAB riskini artırabilir.

  4. Çevresel faktörler: Çocuklukta veya erken yaşta yaşanan travmatik olaylar, stresli yaşam olayları, iş veya aile sorunları gibi çevresel faktörler YAB riskini artırabilir.

  5. Diğer tıbbi durumlar: YAB semptomları, tiroid problemleri, diyabet, kalp hastalığı gibi diğer tıbbi durumlarla da ilişkili olabilir.


    YAB semptomları arasında sürekli endişe, huzursuzluk, sinirlilik, uyku sorunları, konsantrasyon zorluğu, kas gerginliği ve yorgunluk bulunabilir. YAB, çoğu insanın hayatında zaman zaman yaşadığı normal stres veya kaygı durumlarından farklıdır. YAB semptomları, genellikle uzun süreli ve şiddetlidir ve günlük yaşamın işlevselliğini bozabilir.


    YAB tedavisi, genellikle bir kombinasyon terapileri içerebilir. Psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin kombinasyonu YAB semptomlarını yönetmek için kullanılan yaygın tedavilerdir. Ayrıca, stres azaltıcı aktiviteler, düzenli egzersiz ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri de YAB semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.